Menu Zamknij

Wymiana klocków hamulcowych Audi i BMW Kraków

Wymiana klocków hamulcowych Audi Kraków

Układ hamulcowy to najważniejszy układ w samochodzie, który bezpośrednio odpowiada za bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Jego podstawowym zadaniem jest kontrola prędkości i zatrzymywanie pojazdu.

Ze względu na budowę i zasady działania rozróżniamy 2 podstawowe układy:
– hamulce tarczowe
– hamulce bębnowe

Najczęstszym układem hamulcowym w samochodach osobowych jest układ hamulcowy cierny, do którego zaliczamy hamulce tarczowe, bębnowe oraz tarczowe-bębnowe. Zasada działania poszczególnych układów jest taka sama, a mianowicie wytwarzana jest siła hamująca poprzez tarcie poszczególnych elementów w celu zatrzymania pojazdu.

audi serwis kraków

Jak często wymieniać klocki i tarcze hamulcowe?

Wymiana klocków hamulcowych, bez znaczenia czy chodzi o przód czy o tył, nie powinna być odkładana na ostatni moment. W momencie kiedy kierowca wyczuje, że pojazd hamuje słabiej należy to niezwłocznie sprawdzić osobiście lub skorzystać z usług fachowców. Należy również pamiętać, że z różnych względów klocki na danej osi mogą zużywać się nierównomiernie, konieczne wtedy jest zweryfikowanie pracy zacisków hamulcowych. Klocki hamulcowe mają bardzo zbliżoną do siebie żywotność i zawsze wymieniamy je w komplecie czyli lewa i prawa strona. Skrajną oznaką zużycia klocków hamulcowych będzie głośny metaliczny dźwięk w trakcie hamowania, a oznacza on że klocek zużył się do tego stopnia że o tarcze ocierają metalowe elementy klocka co prowadzi do kompletnego zniszczenia tarcz hamulcowych.

Po wymianie klocków hamulcowych należy je dotrzeć oraz odpowiednio się ułożyć, dlatego na początku po wymianie przez pierwsze 50 – 100 km należy hamować delikatnie oraz unikać w miarę możliwości gwałtownego hamowania.

wymiana klocków hamulcowych Audi kraków
audi kokpit mechanik kraków

Wymiany hamulców BMW serwisie w Krakowie

W Samochodach marki BMW oraz Audi często mamy do czynienia z elektrycznymi zaciskami hamulcowymi dlatego należy do takich usług wybierać serwisy posiadające odpowiednie zaplecze oraz wykwalifikowaną kadrę ponieważ w coraz nowszych samochodach często nie ma możliwości wymiany klocków / tarcz hamulcowych bez użycia komputera. Nieodpowiednie procedury mogą doprowadzić do uszkodzenia innych elementów układu hamulcowego oraz dużych kosztów naprawy np. zacisku hamulcowego.

audi rs7 klocki i tarcze hamulcowe

Cena wymiany klocków hamulcowych w Audi i BMW w Krakowie

Koszty wymiany klocków hamulcowych w Audi oraz BMW zaczynają się od kwot 250 zł z częściami do kwot dochodzących do 2000 zł za oś w nowych pojazdach, których stopień skomplikowania jest znaczny.

Cena wymiany tarcz hamulcowych jest wyższa, gdyż przy wymianie tarcz hamulcowych bardzo często, żeby nie napisać prawie zawsze należy wymienić klocki hamulcowe. Nawet jeśli powierzchnia cierna klocków jest duża, to w momencie zmiany tarczy inaczej będą się one układać co może mieć wpływ na jakość hamowania oraz ewentualne piszczenie klocków na nowych tarczach.
Koszt wymiany tarcz hamulcowych w BMW oraz Audi zaczyna się od kwoty 500 zł, natomiast górna granica w zależności od zastosowanych części zamiennych może dochodzić do kwoty nawet 6000 – 7000 zł za komplet przód + tył.
Należy również pamiętać, że nawet podczas mycia samochodu można narobić niemałych strat. Pod żadnym pozorem nie wolna spłukiwać wodą rozgrzanych tarcz hamulcowych. Trzeba również uważać na inne elementy takie jak przewód czujnika ABS czy też przewód hamulcowy, ponieważ mocny strumień z myjki ciśnieniowej może spowodować uszkodzenie powyższych części.

wymiana klocków Audi