Menu Zamknij

Wymiana rozrządu BMW i Audi Kraków

Wymiana rozrządu BMW Kraków

Wymiana rozrządu obok wymiany oleju to najważniejsza czynność eksploatacyjna w każdym pojeździe. Czasowe wymiany paska rozrządu z wszystkimi podzespołami pozwalają uniknąć bardzo kosztownych napraw, ponieważ zerwanie paska rozrządu może doprowadzić do uszkodzenia silnika.
Istnieje kilka rodzajów rozrządów. Im bardziej skomplikowany silnik tym bardziej złożony rozrząd. W znacznej większości silników wyróżniamy dwa rodzaje: pasek lub łańcuch.
Pasek jest najpopularniejszym rozwiązaniem. Charakteryzuje się on stosunkowo przystępną ceną natomiast częstszym interwałem jego wymiany. 

W Auto-Complex specjalizujemy się w wymianie rozrządu, szczególnie w markach premium jak BMW czy Audi. Mamy bardzo konkurencyjne ceny w Krakowie. Interwał wymiany paska rozrządu jest określony przez producenta danej marki. W większości pojazdów wymiana jest konieczna co 70 – 80 tysięcy kilometrów lub w przypadku nie przekroczenia kilometrów co 5 – 6 lat. Zaniedbanie wymiany rozrządu w skrajnych przypadkach może doprowadzić do uszkodzeni silnika, ponieważ w większości jednostek napędowych dochodzi do zderzenia się tłoków z zaworami co generuje bardzo duże koszty naprawy.

Wymiana zestawu rozrządu na pasku czy też na łańcuchu to bardzo skomplikowana czynność. Są pojazdy, w których do wymiany rozrządu konieczne jest wyjęcie całego silnika. Wymiana paska i łańcucha rozrządu to czynność, która trwa od kilku do kilkunastu godzin. Bardzo istotne aby wymiany rozrządów dokonywały serwisy, które posiadają odpowiednie narzędzia specjalistyczne oraz znajomość procedur.

Z kolei w starszych jednostkach napędowych trwalszym rozwiązaniem było zastosowanie łańcucha rozrządu jednak koszty wymiany były znacznie wyższe niż w przypadku paska. Co bardzo ważne w starszych technologicznie silnikach łańcuchy były wykonane z solidnych materiałów, natomiast w dzisiejszych czasach producenci stawiają na oszczędności w wykonaniu poszczególnych podzespołów czy też samych łańcuchów stosując materiały słabej jakości co niestety przekłada się na wyższą awaryjność pojazdów z napędem łańcuchowym. Masywne ślizgi, płozy, napinacze czy łańcuchy zostały zastępowane przez tańsze i prostsze w produkcji zamienniki. Wzrost mocy silników oraz momentu obrotowego przekłada się na słabszą wytrzymałość łańcuchów rozrządu, ponieważ ich delikatniejsza konstrukcja musi przenosić większe siły oraz jest narażona na znaczne obciążenia.
Kolejny ważny aspekt, który wpływa na żywotność układów to oleje silnikowe o niskiej lepkości oraz wydłużone do granic interwały wymiany oleju (co ma mieć wpływ na ekologię). Układ napędu rozrządu już po 15 tysiącach kilometrów nie jest wystarczająco dobrze smarowany, ponadto rzadka wymiana oleju doprowadza do tego, że w oleju znajdują się zanieczyszczenia co w efekcie obniża jego właściwości smarne.

Wymiana rozrządu BMW Kraków​

Kiedy należy umówić wizytę w serwisie na wymianę rozrządu?

Rozrząd na łańcuchu należy kontrolować co 80 – 90 tysięcy kilometrów lub co 24 miesiące. Najważniejsze aby zwracać uwagę na szmery oraz inne dźwięki dochodzące z silnika podczas pracy na biegu jałowym. Nawet falowanie obrotów może oznaczać, że z rozrządem może dziać się coś niepokojącego. Większość objawów może wychwycić mechanik po demontażu osłon oraz dokładnym przeglądzie. Ponadto dzięki zastosowaniu testerów diagnostycznych można określić fazy rozrządu. Mechanizmy współczesnych pojazdów powinny wytrzymywać przebiegi między 180 a 300 tysięcy kilometrów aczkolwiek niejednokrotnie zdarzają się przypadki pękniętego łańcucha przy przebiegach wynoszących ok 100 tysięcy kilometrów, dlatego bardzo ważne jest aby pilnować interwałów wymiany oleju oraz wymiany zestawu rozrządu.

W zależności od stopnia skomplikowania ceny wymiany rozrządu zaczynają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.

Ceny wymiany rozrządu z częściami w samochodach marki Audi oraz BMW zaczynają się od kwoty 1000 zł w najprostszych jednostkach napędowych do nawet 8000 – 10000 zł w tych najbardziej skomplikowanych.

Cena wymiany rozrządu BMW w Krakowie

W zależności od stopnia skomplikowania ceny wymiany rozrządu zaczynają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.

Ceny wymiany rozrządu z częściami w samochodach marki Audi oraz BMW zaczynają się od kwoty 1000 zł w najprostszych jednostkach napędowych do nawet 8000 – 10000 zł w tych najbardziej skomplikowanych.

rozrząd bmw kraków